Pohon pre posuvnú alebo pojazdovú bránu vám umožní automatizovať otváranie a zatváranie samonosnej alebo nesenej, tak aj koľajnicovej brány bez toho, aby ste museli vystupovať z auta. Väčšina výrobcov ponúka zvýhodnené sady, ktoré obsahujú nielen elektrický motor na posuvnú bránu a riadiacu jednotku, ale často aj diaľkové ovládače, prijímač pre diaľkové ovládanie, bezpečnostné fotobunky a niekedy aj výstražný maják. Cena týchto sád je výhodnejšia ako nákup samostatných položiek. Tieto sady je možné rozšíriť o ďalšie príslušenstvo pre pohony posuvných brán, či už sa jedná o bezpečnostné alebo ovládacie prvky.
Pokiaľ posuvnú bránu ešte len vyrábate, potom budete určite potrebovať oceľové profily a ďalšie komponenty na výrobu brány, hlavne sady na výrobu pojazdu samonosnej brány. Pre uľahčenie výberu sme pre vás pripravili aj sady na výrobu pojazdu s pohonom vhodným pre danú hmotnosť a rozmery brány.
Veľmi dôležité sú parametre brány, teda jej hmotnosť a šírka prejazdu. Jednotlivé typy pohonov majú totiž rôznu silu a výdrž nepretržitého chodu. Preto výrobcovia uvádzajú limity, na ako ťažkú bránu a na ako široký prejazd je možné daný typ pohonu použiť. Keďže hodnota maximálnej hmotnosti býva od výrobcu udávaná ako naozaj hraničná a za dodržania perfektných podmienok, uvádzame aj nami odporúčanú maximálnu hmotnosť brány.
Lacnejšie bývajú pohony s elektromotorom na 230 V, ale pre intenzívnu prevádzku sú vhodnejšie pohony s elektromotorom na 24 V, zároveň majú tichší chod. Ďalej sa pohony môžu líšiť výrobcom a jednotlivé modely potom množstvom funkcií riadiacej jednotky a možnosťami rozšírenia o ďalšie ovládacie a bezpečnostné prvky.
Vyberáte pohon k bráne rodinného domu? Prečítajte si článok porovnanie pohonov na posuvnú bránu pre rodinné domy.
Pohon sa montuje až za stĺpik ohraničujúci prejazd na strane otvárania a vždy z vnútornej strany pozemku. V prípade samonosnej brány sa pohon bežne montuje na betónový fundament, medzi nosné kyvné vozíky. V nami pripravenom článku si môžete prečítať, ako pripraviť betónový základ pre samonosnú posuvnú bránu.
Pohony majú rôzne vysoko pastorok (ozubené koleso), ktorý prenáša pohyb na bránu cez ozubené vodiace hrebene. Často sa stáva, že hrebene, ktoré sa montujú na spodný profil konštrukcie brány (až nad vodiaci C profil), sú príliš vysoko a je potrebné pre pohon vytvoriť na fundamente stupienok alebo môžete použiť podstavec pod pohon. Ponúkame malý a stredný podstavec pod pohon Nice Robus, avšak pri drobných úpravách tieto podstavce môžete použiť aj na iné modely pohonov.
Ukážku montáže pohonu môžete vidieť na nasledujúcom videu:
Väčšina pohonov má vstupné napájanie 230 V AC a pohon by mal mať samostatný istič, len tie najsilnejšie priemyselné pohony potrebujú 400 V AC a jedná sa skôr o výnimky. Na pripojenie pohonu do 20 metrov od ističa použite kábel CYKY-J 3x1,5, pre väčšie vzdialenosti odporúčame použiť radšej kábel CYKY-J 3x2,5.
Pokiaľ potrebujete zvýšiť dosah diaľkového ovládania, tak na pripojenie externej antény použite koaxiálny kábel. Na pripojenie ďalšieho príslušenstva použite kábel SYKFY 3x2x0,5 alebo kábel TCEPKPFLE 1x4x0,6, podľa požadovanej odolnosti kábla. Výnimkou môže byť výstražný maják na 230 V, kde použite rovnaký kábel ako na pripojenie pohonu k elektrickej sieti. Avšak pri nových pohonoch sa s 230 V majákom už najskôr nestretnete. Väčšinou je potrebné priviesť káble pre príslušenstvo od pohonu k obom stĺpikom. Niektoré príslušenstvo je možné nakúpiť aj v bezdrôtovom prevedení, avšak okrem ovládačov alebo ovládacích klávesníc odporúčame použiť skôr drôtové prevedenie, prevažne kvôli cenovému rozdielu a potrebe meniť batérie.
Pokiaľ potrebujete otvárať posuvnú bránu zo svahu, teda zatvárať proti svahu, odporúčame použiť špeciálne vozíky pre samonosnú bránu do svahu, ktoré sú navarené na kraj ich platne a montujú sa ku kraju fundamentu. Vodiaci profil brány potom môže zostať v rovine a pre pohon brána nepredstavuje žiadny problém.
Pokiaľ už máte bránu hotovú bez použitia spomínaných vozíkov alebo potrebujete bránu otvárať proti svahu, potom v miernom stúpaní je možné bránu stále automatizovať. Vyberte pohon, ktorý je naozaj veľmi predimenzovaný na hmotnosť vašej brány a pretože pohonu vadí aj tlak brány, keď brána ide z kopca, použite hydraulickú brzdu. Aj tak počítajte s kratšou životnosťou pohonu, než je obvyklé.
Výrobcov pohonov brán a vrát je na trhu mnoho a ich výrobky sa môžu líšiť kvalitou spracovania, ponukou príslušenstva, poruchovosťou a cenou. V našej ponuke nájdete len pohony s nízkou poruchovosťou, ktoré máme preverené z našich vlastných montáží:
Najobľúbenejší spôsob je diaľkové ovládanie brány diaľkovým ovládačom. Pre funkčnosť diaľkového ovládača musí byť pohon vybavený správnym prijímačom. Väčšina pohonov má prijímač už súčasťou základnej sady, možno však pohon rozšíriť aj o ďalší externý prijímač iného výrobcu a tým umožniť ovládať pohony rôznych výrobcov jedným diaľkovým ovládačom.
Pre väčší počet užívateľov, napr. pri vjazdoch do firemných areálov alebo bytových domov, vychádzajú lacnejšie iné spôsoby. Často sa môžete stretnúť s ovládaním čítačkou čipov, kedy každý užívateľ má vlastnú čipovú kartu alebo prívesok na kľúče. Skvelou voľbou pre ovládanie odkiaľkoľvek je GSM modul. Užívateľovi stačí prezvoniť telefónne číslo SIM karty v module a brána sa otvorí. V mnohých prevádzkach je požiadavka, aby zostala brána počas pracovnej doby otvorená a potom sa sama zavrela. To nie je žiadny problém. Do pohonu pripojte spínacie hodiny a tie sa o to postarajú.
Pre návštevy alebo pre prípad, že zabudnete diaľkový ovládač, sa hodí pohon rozšíriť o kľúčové spínače alebo kódovú klávesnicu. Pri pohonoch s funkciou "Prechod pre peších" môžete z vnútornej strany pozemku (mimo dosah z vonku) umiestniť tlačidlo alebo vypínač, ktorý bránu na chvíľu pootvorí. Kombinácia týchto prvkov je vhodná pre prípad absencie bránky pre chodcov napr. z dôvodu malého priestoru pre prejazd.
Pri správnej montáži sa pohon sám bežne neporúcha. Avšak môžu nastať prípady, kedy dôjde k jeho fyzickému poškodeniu napr. vandalizmom, autonehodou atď. alebo k poškodeniu elektroniky prepätím napr. pri búrkach. Pre tieto prípady ponúkame riadiace jednotky pre pohony aj dodanie náhradných dielov na väčšinu nami ponúkaných pohonov. Náhradné diely dopytujte emailom na info@kovopolotovary.sk
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB400KCE
Max. váha brány (kg): 600; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB600KCE
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554309
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Somfy;
Kód položky:Elixo500-3S-io-K1
Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BX708-K1
Max. váha brány (kg): 300; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554297
Max. váha brány (kg): 800; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Hörmann;
Kód položky:4554321
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BX704-K1
Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB1000KCE
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROAD400-K1
Max. váha brány (kg): 400; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS400
Max. váha brány (kg): 1800; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BKS18-K1
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-RB500HSKCE
Max. váha brány (kg): 1500; Typ setu: set s pohonem; Výrobce: Came;
Kód položky:KC-BKV15-K1
Max. váha brány (kg): 1000; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS1000
Max. váha brány (kg): 500; Typ setu: pouze pohon; Výrobce: Nice;
Kód položky:KN-ROBUS500HS
Na čo najlepší zážitok z nakupovania potrebujeme Váš súhlas so spracovaním cookies, teda malých súborov, ktoré sa dočasne ukladajú vo Vašom prehliadači. Tieto súbory umožňujú funkčné vyhľadávanie, uloženie produktov v košíku, pamätajú si vaše prihlásenie a pomáhajú nám priblížiť Vaše záujmy, aby sme Vás neobťažovali nevhodnou reklamou.